فراخوان جشنواره دانشجویی تئاتر وقفه

1399/06/24   0:32:36

مختصات جهانی که تا دیروز می‎شناختیم و در پیوند با آن، دنیای نمایش و تئاتر، با همه‎گیری بیماری کرونا دچار دگرگونی‎های اساسی شده است، به گونه‎ای که امروز از چیزهایی می‎ترسیم که پیشتر درمان ترس‎ها و تنهایی‎هایمان بود: با هم بودن، کنار هم خندیدن، سوگواری کردن، و حتی در کنار یکدیگر «تئاتر-ورزیدن».

Alternate Text

فراخوان

دانشکده هنر دانشگاه سوره با همکاری حوزه هنری برگزار می‎کند:

 

جشنواره اجراهای مجازی تئاتر

"وقفه"

پیش در آمد

مختصات جهانی که تا دیروز می‎شناختیم و در پیوند با آن، دنیای نمایش و تئاتر، با همه‎گیری بیماری کرونا دچار دگرگونی‎های اساسی شده است، به گونه‎ای که امروز از چیزهایی می‎ترسیم که پیشتر درمان ترس‎ها و تنهایی‎هایمان بود: با هم بودن، کنار هم خندیدن، سوگواری کردن، و حتی در کنار یکدیگر «تئاتر-ورزیدن».

واژگانی چون قرنطینه، گوشه‎گیری و دوری جستن از هم که تا دیروز سدی در جریان جامعه‎پذیری و جاری شدن ما به‎ حساب می‎آمد، امروز به کلیدواژه‎هایی بدل‎گشته‎ که گویی برای بقا ملزم به رعایت‎شان هستیم. ما دچار وقفه شده‎ایم و در چنین سکونی همه ما راه به جهان درونمان می‎بریم. وقفه‎ای که ما را به جنبش در هزارتوی خاطرات، افکار، کرده‎ها و ناکرده‌ها، باورها و بی باوری‎ها فراخوانده است. در چنین شرایطی چگونه می‎توان فعالیت‎های جمعی از قبیل «تئاتر -ورزیدن»که بذرشان در تعامل زنده میان هنرمندان، آثار هنری و مخاطبین‎شان است را در پیوند با وقفه جهان ذهنی‎مان جاری کرد و از تاریکی کرونا آیینه‎ای برای زیستن و هنرآفرینی برآورد؟

برگزاری «جشنواره اجراهای مجازی وقفه» راه‎حل ما دانش‎جویان رشته تئاتر دانشگاه سوره، برای جاری شدن دوباره تئاتر در زندگی ما و ارتباط جهان ذهنی و درونی دانشجویان این رشته با یکدیگر در این ایام پر بیم و امید است. یک‎ جشنواره‎ تماماً دانشجویی که بر بستر شبکه‎های اجتماعی شکل گرفته، تا با بهره گرفتن از امکانات آن‎ها، دریچه‎ای برای زنده نگاه‎داشتن کنش تئاتر-ورزی ما باشد.

ما بسیار امید داریم که بهره‎گیری از  ابزارهای ارتباطی نوین، بنا بر ذات تکثرگرای آن‏ها، سبب همه‎گیری بیش از پیش تئاتر، و شنیده شدن صدای محذوفان و تک‎افتادگان جامعه‎ی تئاتری در تکانه‎های این وقفه‎ی اجباری شود.

کرونا با ایجاد موجی از خانه‎نشینی و تعطیلی بسیاری از مشاغل، وقفه‎ای در اموری که ما آن را به مثابه زیست عادی بدیهی می‎انگاشتیم ایجاد کرده است، ما روی معنازای این وقفه را در کانون توجه خود داریم. مکثی برای تامل بیشتر، و بازنگری در بسیاری از بدیهیات دیروز برای بازنگری در فرداهای پیشِ رو. جشنواره وقفه فرصتی است برای تمامی دانشجویان تا از هزارتوی افکار و احساسات درونی‎شان، به کمک تئاتر هنر بهتر زیستن در فردا را گمانه و تجلی ببخشند.

                                                                                                                                            کیوریتور جشنواره

 

چارچوب کلان جشنواره:

جشنواره  "وقفه" در 40 روز متوالی به صورت مجازی و بر پایه‎ی فضای شبکه‎های اجتماعی برگزار خواهد شد. علاقه‎مندان می‎توانند آثار خود را که می‎بایست در قالب اجراهای مونولوگ یا نقالی یا نمایشنامه‎خوانی که در بازه زمانی 3 الی 7 دقیقه، با محوریت موضوعات پیشنهادی جشنواره، در خانه مقابل دوربین‎های خانگی و یا گوشی‎های شخصی ضبط گشته است، جهت شرکت در جشنواره، در وبسایت رسمی جشنواره بارگذاری نمایند.

پس از بازبینی و انتخاب آثار نهایی، اجراها در دو گروه زنده و از پیش ضبط شده دسته بندی و به مخاطبان از طریق شبکه‎های اجتماعی جشنواره ارایه می‎شود.

شایان ذکر است گروه‎ داوری پس از مشاهده و بررسی اجراها، اثر یا آثار برگزیده را انتخاب خواهد کرد. همچنین مخاطبان نیز می‎توانند اجرای برگزیده ی خود را معرفی و از آن حمایت کنند.

 

توضیحات بخش رقابتی و غیر رقابتی

در ابتدا تمامی آثار دریافتی توسط هیئت بازبین جشنواره مشاهده و به دو گروه رقابتی و غیررقابتی طبقه‎بندی می‎شوند. سپس همزمان با نشر آثار رقابتی در شبکه‎های مجازی جشنواره فرایند داوری آن‎ها توسط هیئت داوران صورت می‎پذیرد. همچنین آثار بخش غیررقابتی که توسط هیئت بازبین متناسب برای نشر تشخیص داده شده‎اند، در صورت رضایت هنرجو و مولف، در شبکه‎های اجتماعی جشنواره نشر پیدا خواهند کرد.

 

محورها و اولویت‎ها:

جشنواره "وقفه" با در نظر داشتن شرایط خاص دوران کرونا و با هدف ایجاد همدلی و دمیدن روح امید در دانشجویان تئاتر، پذیرای آثار اجرایی بر پایه ی اولویت های ذیل و به صورت رقابتی/غیر رقابتی است :

 1. آدم‎ها در روزگار کرونا و پساکرونا
  1. از زبان مردم عادی
  2. از زبان هنرمندان و اهالی تئاتر
  3. از زبان پرستاران
  4. از زبان مبتلایان
  5. از زبان خانواده‎های داغ‎دیده
  6. از زبان هنرجویان تئاتر
  7. از زبان سایر افراد درگیر (افراد در قرنطینه، محتکران و سوداگران ، غسال‎ها و ...)
 2. اقتباس‎ (مونولوگ‎هایی از نمایشنامه‎ها و داستان‎های کوتاه پیشنهادی)
 3. مواجهه ی ذهنی شخصیت‎های کلاسیک ادبیات نمایشی جهان با مرگ و بیماریهای همه‏گیر (براند، ادیپ، مده‎آ، دکتر استوکمان، هملت،فاوست، لیدی مکبث، ویلی لومن و....)
 4. نقالی (متون کهن فارسی، اولویت با متون تالیفی و مرتبط با محورهای پیشنهادی جشنواره)
 5. نمایشنامه‎خوانی‎ (تالیفی، اولویت با متون مرتبط با محورهای جشنواره)
 6. موضوع آزاد

 

ضوابط و مقررات

 1. شایسته است تمامی گروه‎های متقاضی اثر خود را از طریق امکاناتی ساده همچون دوربین تلفن های همراه خود به صورت افقی ضبط و در فرمت MP4 با حجم حداکثری 300 مگابایت ارایه کنند.
 2. متقاضیان می‎بایست دانشجوی یکی از دانشگاه‎های معتبر کشور باشند (یا حداکثر دو سال از زمان فارغ‎التحصیلی‎شان گذشته باشد). همچنین متقاضیان می‎بایست در هنگام تکمیل فرم ثبت نام، تصویر کارت دانشجویی خود را در سایت جشنواره بارگذاری نمایند.
 3. رعایت مدت زمان حداقل 3 و حداکثر 10 دقیقه‎ای الزامی است و آثار خارج از این چهارچوب، در جشنواره پذیرفته نخواهند شد.
 4. موازین و مقرراتی که در جشنواره‌های حضوری دانشگاهی برقرار است در جشنواره وقفه نیز برقرار است.
 5. جشنواره مجاز به نشر تمامی آثار دریافتی راه‎یافته به بخش رقابتی در صفحات مجازی و همچنین وبسایت جشنواره است.
 6. بنا بر ملاحظات بهداشتی خاص دوران کرونا، آثار ارسالی ترجیحاً می‎بایستی در منازل و با امکانات معمول تهیه و تولید گردند. همچنین تاکید جشنواره بر استفاده خلاقانه از فناوری و نمای تک برداشت و ثابت در ضبط و تهیه آثار است.

 

نحوه ارسال آثار:

علاقه‎مندان به شرکت در جشنواره "وقفه" در وبسایت جشنواره به آدرس https://Vaghfeh.soore.ac.ir ثبت نام کرده و پس از تکمیل فرم‎ و بارگزاری اسناد مربوطه، فیلم اثر خود را در سایت بارگزاری نمایند.

با آرزوی موفقیت و سلامتی برای تمامی دانشجویان و هنرمندان حوزه ی تئاتر کشور.

 

آدرس صفحه اینستاگرام: https://instagram.com/vaghfehfestival

آدرس تلگرام: https://t.me/VaghfehFestivalChannel

آدس ایمیل: Vaghfeh@soore.ac.ir

شماره تماس دبیرخانه: 09307889110

 


فراخوان دانشگاه سوره سوره سوره تهران دانشگاه_سوره جشنواره دانشجویی جشنواره دانشجویی جشنواره_دانشجویی وقفه تئاتر تئاتردانشجویی جشنواره تئاتردانشجویی وقفه